Lazer epilasyonun zararları
Op. Dr. Ali GÜRTUNA On 5 Nis, 2012 At 09:36 PM | Kategori: Lazer Epilasyon

Herhangi bir lazer tedavisi ile olduğu gibi, lazer epilasyonun da zararları da vardır. Hem lazer epilasyon uzmanı, hem de lazer epilasyon yaptıran kadın ya da erkek hasta muhtemel lazer epilasyon zararları konusunda bilinçli olmak zorundadır. Lazer epilasyon tedavisi (lazerli epilasyon) ile kızarıklık ve kıl folikülünde şişlik görülür ki bu tıpta eritem ve perifoliküler ödem olarak adlandırılır ve lazer epilasyon tedavisi sonrasında görülmesi normaldir. Lazer epilasyon tedavisi sonrasında ağrı gelişirse bu ağrı kesicilerle giderilebilir. Lazer epilasyon tedavisi esnasında gelişen aşırı ağrı konusunda lazer epilasyon uzmanı uyanık olmalı ve lazer epilasyon uygulamasının ayarlarını buna göre yapmalıdır.

Lazer epilasyonun zararları

Lazer epilasyon zararları arasında daha az görülenler; blister ve yanıklar dır. Blister ve yanıklar, ciltte pigmentlerin çok fazla ya da çok az olması olarak bilinen hiperpigmentasyon – hipopigmentasyona yol açabilir. Hal böyle olunca lazer epilasyon sonrasında, 1 hafta süresince direkt olarak güneşe maruziyet önlenmelidir.

Lazer epilasyon zararlari içinde daha da az görülenler hipertrofik skar ve keloid olarak bilinen kırmızıı skar gelişimidir. Lazer epilasyon yorumları alınan tüm hastalar lazer epilasyon zararları hususunda uyarılmalıdır. Bu husus enaz lazer epilasyon tedavisinin etkinliği kadar önem arzeder.

Günümüzde hem kadın hem de erkek popülasyonunun güzellik, estetik ve kozmetik hususunda hassasiyetinin arttiğını açık bir şekilde görmekteyiz. Elbette arz – talep denklemi gereğince, her geçen gün yeni güzellik merkezleri, lazer epilasyon merkezleri (Lazerli epilasyon) açılmaktadir. Ancak, aldığımız tedavi mezoterapi, botox enjeksiyonu ya da lazer epilasyon; her ne olursa olsun bilinçli olmak ilk hedefimiz olmalidir.

Sitemizde belirli standartlarin altinda lazer epilasyon tedavisi veren merkezlerle ilgili bilgi bulabilirsiniz.

- Çocuk Cerrahisi Uzmanı

comment closed