Lazer Epilasyon Cihazları (Alexandrite & Diode & Nd:YAG)

Lazer epilasyon yöntemiyle epilasyon işleminde birçok dalga boyunda lazer enerjisi kullanılabilir. Bu lazer epilasyon uygulamalarında dalga boyları nanometre (nm) olarak ifade edilir. Bazı lazer epilasyon cihazları ile yapIlan lazer epilasyon uygulamalarına örnek vermek
gerekirse;

Argon Lazer Epilasyon Cihazı: 488 ya da 514.5 nm (lazer epilasyon için artık kullanılmıyor)
Ruby Lazer Epilasyon Cihazı: 694 nm. Lazer epilasyon uygulamalarında kullanılmıyor. Deride pigment değişiklikleri ya da beyaz cilt dışında kötü yan etkilere neden oluyor.
Lazer epilasyon cihazları

Alexandrite Lazer Epilasyon Cihazı: 755 nm. En etkin lazer epilasyon cihazı olarak biliniyor. Açık cilt renginde en güvenli lazer uygulamalarının başında geliyor.

Pulsed Diode Array Cihazı: 810 nm. Açık – orta cilt renginde uygulanan lazer epilasyon yöntemi.

Nd:YAG Cihazı: 1064 nm. Koyu cilt renginde uygulanan lazer epilasyon yöntemi. Yag tüm 6 cilt renginde de etkin bir uygulamadır. Diğer taraftan bu lazer epilasyon uygulamasının uzun dönemde etkinliğini kanıtlayan çalışmalar henüz yoktur.

Pulsewidth denilen pulse genişliği göz önüne alınması gereken noktalardan biridir. Bazı yayınlanmış çalışmalarda daha uzun pulse genişliklerinin koyu cilt rengi için daha güvenli olduğu bildirilmiştir. Diğer taraftan, daha kısa pulse genişliği lazer epilasyon uygulamalarında daha efektif olabilir.

Spot büyüklüğü, ya da lazer ışını genişliği lazer epilasyon tedavisini etkiler. Teorik olarak, idel bir ışın genişliği hedef derinliğinin 4 katı olmalıdır. Lazer epilasyon tedavilerinde kullanılan lazer parmak boyutunda (8-18mm) yuvarlak bir spota sahiptirler. Daha büyük spot boyutları lazer epilasyon tedavisini daha hızlı ve daha efektif yapar.

Fluence, herhangi bir bölgeye geçebilen lazer enerji miktarı diğer önemli bir noktadır. Fluence, santimetrekare basina joule ile ölçülür. Saç – kıl foliküllerine kalıcı hasar verebilmek için bu yeterince yüksek bir değerde olmalıdır.

Tekrarlama sıklığı, kümülatif bir etkiye sahiptir. Bu etki termal relaksasyon zamanina bağlıdır. 2 ya da 3 pulse halinde şutlamak alanın ısınmasında hafif bir ilerlemeye neden olabilir. Bu da herbir lazer epilasyon uygulamasında tedavinin etkinliğini arttırabilir.

Epidermal soğutma, daha yüksek fluence uygulanabilmesine ve ağrı gibi yan etkilerin özellikle koyu cilt renginde azaltılmasına yarar sağlar.

Soğutma amaçlı olarak 4 yöntem vardır:
Clear jel: Genelde soğutur.
Contact soğutma: Su sirkülasyonu ile soğutulan bir pencere ya da internal cryogen kullanılır.
Cryogen sprey: Lazer pulse uygulamasının hemen öncesinde ya da sonrasında.
Hava ile soğutma: 34 derecede soğuk hava.

Birçok tedavi yöntemi, 6 – 8 hatta bazen 12 saç türüne göre uzun dönem lazer epilasyon tedavisi (lazerli epilasyon) için geliştirilmiştir. Lazer epilasyon uygulamaları ile ilgili olarak daha başka çalısmaların da literatürde yer alması gerektiği bir gerçektir.

*****

Alexandrite Lazer Epilasyon Cihazı
Türk insanı genellikle çok koyu olmayan ten rengine ve koyu renk kıl yapısına sahiptir, bu nedenle Alexandrite lazer  için en uygun yapıdadır. Alexandrite lazer derindeki kıl köklerine ulaşarak kalıcı sonuç sağlar ve iz bırakan yanık sorununa yol açmaz.. Cihaz cilde 3 santimden atış yaptığından hijyen açısından sağlıklıdır.

Alexandrite Lazer Epilasyon

Alexandrite lazer, epilasyon amacıyla en çok kullanılan lazer cinsidir. Bu lazerlerin en önemli özellikleri uygulama prosedürlerinin kolay olmasıdır. Hızlı lazerler olduklarından İşlem süresi kısadır. Alexandrite lazerlerin tercih edilmelerinin bir nedeni de uygulama yapıldığında kıllar yandığından uygulama yapılan alanın kıllardan anında temizlenmesidir. Bu kılsızlık durumu birçok kişi tarafından beğenilmektedir. Alexandrite lazerlerde ağrı oldukça azdır. Birçok kimse ağrının az olmasından dolayı da alexandrite lazeri tercih etmektedir.

Alexandrite Lazer Epilasyon Cihazı, Nasıl Epilasyon Yapar?
Kılın ve cildin rengini veren pigment yani boya maddesine melanin ismi verilir. Bu madde kıl ve deride bulunur. Bu maddenin yoğunluğu ise kılın ve derinin rengini belirler. Kıl koyu ise melanin miktarı yoğundur. Kıl açık, beyaz ise melanin miktarı az ya da yoktur. Bu nedenle bu lazerler açık renk kıllara etki etmezler. Alexandrite lazerler kılın yapısında bulunan melanin tarafından emilirler. Her atışta milisaniyelik bir süre içinde melanin enerjiyi tutup kıl köküne iletir. Kıl kökünde bu enerji ısıya dönüşür. Kıldaki kök hücreleri fonksiyonlarını yitirir. Böylece kalıcı epilasyon sağlanır. Alexandrite lazerin size uygun olup olmadığına ön görüşmede karar verilir.

Alexandrite Lazer Epilasyon Cihazı’nda Lazerin Dozu Nasıl Ayarlanır?
Lazer dozu epilasyonun etkinliğini belirleyen en önemli unsurlardan biridir. Lazer dozunun yüksek olması etkinliği arttırır. Fakat yüksek lazer dozları cilde zarar verebilir. Bu nedenle lazer dozlarını cilt tipine göre dermatoloji uzmanları ayarlarlar. Uzman ve lazer konusunda tecrübeli kişilerin bu uygulamaları yapmaları bu nedenle önemlidir.
Alexandrite Lazer Epilasyon
Alexandrite Lazer Epilasyon Cihazı, Lazer Epilasyon Uygulamasında Gerekenler:
Kıl oluşumunda gerekli olgunlaşma evresinin tamamlaması beklenmelidir.
Vücut bölgeleri için ikişer ay ara ile ortalama 4-6 seans, yüz bölgesindeki daha ince kıllar için birer ay ara ile ortalama 6-12 seans gerekecektir. Bu seans sayıları kıl yapısına göre kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir.
Alexandrite lazer epilasyon sisteminden etkilenerek zarar gören kıl köklerinin daha sonraki yıllarda kıl üretmesi mümkün değildir.
EpiCare Lazer, FDA tarafından onaylanmıştır ve geniş bir kitle tarafından kalıcı epilasyon sonuçlarını sağlayan sistemler arasında kabul görmüştür. Etkin lazer teknolojisini kalite ve güvenle birleştiren EpiCare lazer sistemleri gerek yoğun çalışan kliniklerde güvenle kullanılmaktadır.

EpiCare Lazer Epilasyon Sistemi: Alexandrite lazer sistemlerinin iyi epilasyon sonuçlarını sağladığı klinik çalışmalarda görülmüştür. EpiCare lazerin yaydığı dalga boyları en güçlü şekilde kıldaki melanini hedefler ve çevredeki dokuları minimum seviyede etkiler. Epicare sistemi istenmeyen tüyleri yok ederken ciltte oluşacak Iekelenme, yanma gibi etkileri de minimize eder.

Neden Daha Hızlı?
Alexandrite lazer ile epilasyon uygulamalarında hız çok önemlidir.  Hızlılık arttıkça seans süreleri kısalır, böylelikle gün içinde hem daha çok uygulama yapılır hem de işlem için gelen hastalar uygulamaya daha kısa zaman ayırır.  Epicare hızlı olduğu için 2 kat daha kısa sürede uygulamayı bitirir. Örn:  Diğer Alexandrite cihazlarında uygulamaya giren bir kişi 2 saatte epilasyon uygulamasını bitiriyorsa, Epicare Alexandrite lazer cihazında 1 saatte epilasyon uygulamasını bitirir.  Aradaki 1 saat fark büyük bir avantaj ve ayrıcalık sağlar.

Neden Daha Güçlü?
Light Age Epicare Alexandrite cihazının LP modeli 65 watt, yüksek jull değerlerine rahatlıkla çıkıp değişik cilt ve kıl tiplerinde daha etkin sonuçlar elde edilebilir.
Doz seçeneğinin fazla olması:  Alexandrite cihazlarında pulse duration yani lazerin atış uzunluğu genellikle 3 ms, 3-50ms  veya 0,5-300 ms’dir. Epicare cihazında 3-300 ms dir. 0,5-300 ms olan Alexandrite lazer cihazlarında ise epilasyonda   5 ms-300 ms arasında ayarlama yapılabilir. Oysaki 3 milisaniyede  atış yapmak termal relaksasyon süresi kısa olan ince tüylerde önemlidir.  Epicarede Alexandrite lazer cihazında milisaniye tek tek arttırılabilir. Bu da farklı cilt ve kıl tiplerinde daha hassas ayar yapma olasılığı sağlar.

Alexandrite Lazer Epilasyon

Esnek Tedavi Parametreleri
Etkili ve kalıcı sonuçlar için, yeterli lazer enerjisi çevre dokuya ısı olarak yayılmadan önce kıl folikülüne hızlı bir şekilde verilmelidir. Kılın termal gevşeme süresi optimum atış süresini belirler. Genellikle bu, kılın çapıyla artar. İnce tüylerde ise kalın tüylerden daha hızlı yayılır. Böylece, tüyler inceldikçe maksimum fayda için daha kısa süreli atışlar gerekir. EpiCare Sistemi tarafından verilen enerji, atış süresine bağlı değildir. Bu da her cilt ve kıl tipine en uygun lazer dozunu uygulamak konusunda bir esneklik sağlar. EpiCare Sistemlerinin değişken bir atış süresi vardır: 3-300 ms arası. Bu da tüm cilt tipleri için uygun olan ve hem zayıf hem de kalın tüylere uygun güvenli uygulamalara izin verir.

Ulaşılan Etkin Sonuçlar
EpiCare sistemleri daima maksimum ve güvenli fluense izin vererek, enerjisini en inatçı kıl foliküllerine kadar gönderebilmektedir. Yüksek güçlü Epicare modelleriyle, hızın kritik olduğu uygulamalarda en hızlı çözümleri sunar.

*****

Diode Lazer Epilasyon Cihazı
Günümüzde bazı güzellik, estetik ve cilt bakımı merkezlerinde, Diode lazer epilasyon yöntemiyle lazer epilasyon uygulaması; kolay, hızlı ve etkin bir istenmeyen kıllardan kurtulma yöntemidir. Hardvard Medical School ve New York Kanser Araştırma Merkezinde yapılan çalışmalar sonucunda güzellik ve estetik merkezlerinde günümüzde diode lazer epilasyon ile lazer epilasyon uygulamasının (Lazerli epilasyon) güvenli olduğu teyit edebilmiştir. Aslında vücudumuzun tüm bölümlerine lazer diode yöntemiyle lazer epilasyon uygulanabilir. Ancak kaşlar lazer epilasyon tedavisinde istisnai bir durum teşkil eder. Ortalama15 milyon saç – kıl sahibiyizdir.

Diode Lazer epilasyon

Lazer epilasyon yöntemiyle lazer epilasyon tedavisi daha çok kahverengi ve siyah saçlı insanlarda etkilidir. Beyaz saç lazer epilasyon uygulamasından o kadar da etkilenmez. Sarışın ya da kızıl saçlı bayanlara lazer epilasyon uygulamaları dikkatli yapılmalıdır. Bu kişilere lazer epilasyon tedavisi öncesinde depilasyon (elektrolizis) önerilebilir.

Elektrolizis tedavisine başlamış ancak lazer epilasyon tedavisi ile devam etmek isteyen bayanlar da olabilir. Tüm risk faktörleri lazer epilasyon tedavisinden önce gözden geçirilmelidir. Lazer epilasyon uygulamasının uygulama kolaylığı ve ucuzluk gibi avantajları vardır.

Tüm bu faktörler gözönüne alındığında günümüzde oldukça popüler bir sektör olan lazer epilasyon uygulamalarını herhangi bir merkezde yaptırmak akılcı olmayacaktır. Ancak kaliteli ve gelişmiş lazer epilasyon cihazları bulunduran ve konusunda eğitimli uzman hekimler çalıstıran güzellik estetik cilt bakımı ve lazer epilasyon merkezlerini ( lazerli epilasyon) tercih etmenizi şiddetle öneriririz

****

ÖZET
Lazer-epilasyon sisteminde kullanılan üç çeşit cihaz vardır. Bunlardan hangisinin size uygun olduğuna uzman doktorlar karar vermelidir. Lazer epilasyona doğru lazer tipi ile başlanması önemlidir. Epilasyondan beklenen başarı oranı bu sayede artar. Yan etki ihtimalide azalır. Bu cihazlar Diode lazerler, Alexandrite lazerler, NdYag lazerlerdir. Bunların hepsi de birbirinden farklıdır. Farklılık göstermelerinin sebebi ise her cihazın ışınlarının nanometre olarak adlandırılan dalga boylarının farklı olmasıdır.
Lazer Epilasyon Çeşitleri
Diode Lazer Epilasyon Cihazı?
Diode lazerler uzun zamandır dünyada yaygın olarak kullanılan epilasyon lazerleridir. Bu lazer ışınları teknik özellikleri nedeni ile alexandrite lazerlerden daha derine ilerler. Diode lazerlerin bu özellikleri sayesinde sırt, kol, omuz gibi derin yerleşimli kıllarda daha iyi sonuçlar elde edilir. Genel olarak diode lazer 810 manometre dalga boyuna sahip derin yerleşimli kıllarda uygulanan lazer epilasyon çeşididir.

Diode Lazer Epilasyon Cihazı’nın Avantajları:
Diode lazer epilasyonlardan farklı olarak derine yerleşimli sırt, omuz, kol ve yüz kıllarında daha başarılı ve etkilidir.
Alexandrite lazer koyu cilt tiplerine uygulanamazken diode lazer epilasyon koyu cilt tiplerine uygulanabilmektedir.
Diode lazerler yine özel bölgelerden olan ve diğer lazerlerin yeterince başarı sağlayamadığı yüz bölgesinde de etkili ve başarılı epilasyon sağlar.
Diode lazerler esas olarak kalın tüylerde etkilidir.
Alexandrite lazer çeşidi ile giderilemeyen derin yerleşimli kıl problemlerinin giderilebiliyor olmasıdır.
Yüz bölgesi özellikle hormon duyarlı kıl yapısı nedeniyle diğer lazerlerin zayıf kaldığı bir bölgedir. Alexandrite lazerlerin yüz bölgesindeki olası komplikasyonu olan tüylerde ters etki ile artış bu lazer uygulamalarında görülmez

Diode lazerler tüm vücut bölgelerinde etkilidir. Bu lazerler alexandrite lazerden hafif daha ağrılı olduğundan genital bölge gibi hassasiyetin yüksek olduğu alanlarda alexandrite lazer varsa ve cilt tipi açıksa alexandrite lazer yeğlenebilir. Fakat özellikle alexandrite lazerlerin başarılı olamadıkları her durumda diode lazer tercih edilmeli denenmelidir. Bu nedenlerle bizce diode lazer bir lazer kliniğinde mutlaka bulunması gereken en önemli lazerdir.

Diode Lazer Epilasyon Cihazı’nın Dezavantajı ise;
Daha derine uygulanabiliyor olmasından dolayı alexandrite lazer uygulamasına göre ağrılı olmasıdır. Hormonsal nedenli tüylenmelerde de diode lazerleri önermekteyiz.

Alexandrite Lazer Epilasyon Cihazı?
Bu lazer sistemi sadece açık tenli kişilerde kullanılabilen bir lazer türüdür. Koltukaltı, bacak, bikini bölgelerde kullanılabilen bir lazer tipidir. Bu lazer sistemi özellikle yüz bölgesinde kullanılmamalıdır. Alexandrite lazerler eğer kişi açık cilt yapısına sahip ve koyu kalın kılları varsa ve genital, koltuk altı, bacak bölgesi yapılacaksa düşünülmelidir. Yoğun lazer kliniklerinde pratikliği nedeni ile bu bölgelerde alexandrite lazerler tercih edilmektedir. Cilt tipi açık bile olsa bu lazer tipini yüz, boyun, ense gibi bölgelerde alexandrite lazer kullanımını önermiyoruz.

Alexandrite Lazer Epilasyon Cihazı’nın Avantajları;
Hassas bölgelerde kullanılabiliyor olmasıdır
Ağrısının az olması hızlı ve pratik uygulanabiliyor olması seanstan sonra bölgedeki kılların hemen temizlenebilmesi
Genel anlamda 755 manometre dalga boyutundaki bu lazer çeşidinin deri içinde aldığı mesafenin az olması ve istenilen sonuçlara ulaşılabilmesi

Alexandrite Lazer Epilasyon Cihazı’nın Dezavantajları:
Uzun zamandır kullanılan başarılı bir lazer olmasına karşın tüm bölgelerde ve tüm cilt tiplerinde kullanılamıyor olması bir dezavantajdır. Çünkü ters etki yaparak ince tüyleri arttırabilir ya da ince tüylerin terminal yani kalın kıllara dönüşmesine neden olabilir. Bu yan etkiye tıpta indüksiyon denmektedir.
derin yerleşimli kıllarda etkili olamamasıdır.

Nd:yag Lazer Epilasyon Cihazı?
Bu lazer tipi teknik özellikleri nedeni ile en derine inen lazer tipi olarak bilinir. Bu uygulamada başarılı sonuçlar alınabilmesi için ve ağrının en aza indirgenebilmesi için epilasyon uygulanan bölgenin soğutulması ve ten rengine göre uygulama yapılması gerekmektedir. Lazer uygulanan bölgedeki soğutma işlemi sonucunda bölgede ağrının hissedilmemesi ve olumsuz sonuçlar doğabilmesini engellemek için yapılmaktadır. Dalga boyu en uzun olan epilasyon lazeridir. Bu nedenle kılın yapısında bulunan melanin ismindeki boya maddesine az tutunur. Nd:yag lazerlerin melanine tutunması nedeni ile melanin üzerinden etkisi yok denecek kadar azdır. Melanin tarafından az tutulması nd:yag lazerlerin epilasyon etkinliğini azaltır. Derine indiğinden dolayı nd:yag lazerler en ağrılı lazerdir. Birçok klinikte epilasyon için nd:yag lazere nadiren başvurulur

Nd:yag Lazer Epilasyon Cihazı’nın Avantajları;
Çok koyu tenlerde hatta zencilerde bile epilasyon amaçlı kullanılabilmektedir.
N:d: yag lazerler yüzeysel kılcal varislerin tedavisinde kullanılan en iyi lazerdir. Kılcal varislerdeki hemoglobin boya maddesine tutunur ve damarın yanmasına neden olur. Bu nedenle varis tedavisinde 5 mm’yi geçmeyen kılcal varislerin tedavisinde nd:yag lazerler tercih edilen lazerlerdir.
Yine nd:yag lazerlerin q swich tipleri kısa atımlar yaparak derideki derin yerleşimli lekelerin tedavisinde kullanılmaktadır.

Nd:yag Lazer Epilasyon Cihazı’nın Dezavantajları;
En önemli özelliği diğer lazer epilasyon türlerine göre daha derin uygulanabiliyor olmasıdır. Daha derin uygulanabiliyor olması ağrı problemini arttırmaktadır.
Bu lazer derine indiğinden epilasyon amaçlı kullanılırken yan etkiler açısından dikkat edilmesi gereken bir lazerdir..