Lazer epilasyon cihazları
Op. Dr. Ali GÜRTUNA On 21 Ara, 2011 At 09:59 PM | Kategori: Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon yöntemiyle epilasyon işleminde birçok dalga boyunda lazer enerjisi kullanılabilir. Bu lazer epilasyon uygulamalarında dalga boyları nanometre (nm) olarak ifade edilir. Bazı lazer epilasyon cihazları ile yapilan lazer epilasyon uygulamalarına örnek vermek gerekirse;

– Argon Lazer Epilasyon Cihazı: 488 ya da 514.5 nm (lazer epilasyon için artık kullanılmıyor)

– Ruby Lazer Epilasyon Cihazı: 694 nm. Lazer epilasyon uygulamalarında kullanılmıyor. Deride pigment değişiklikleri ya da beyaz cilt dışında kötü yan etkilere neden oluyor.

Lazer epilasyon cihazları

– Alexandrite Lazer Epilasyon Cihazı: 755 nm. En etkin lazer epilasyon cihazı olarak biliniyor. Açık cilt renginde en güvenli lazer uygulamalarının başında geliyor.

– Pulsed Diode Array Cihazı: 810 nm. Açık – orta cilt renginde uygulanan lazer epilasyon yöntemi.

– Nd:YAG Cihazı: 1064 nm. Koyu cilt renginde uygulanan lazer epilasyon yöntemi. Yag tüm 6 cilt renginde de etkin bir uygulamadır. Diğer taraftan bu lazer epilasyon uygulamasının uzun dönemde etkinliğini kanıtlayan çalışmalar henüz yoktur.

Pulsewidth denilen pulse genişliği göz önüne alınması gereken noktalardan biridir. Bazı yayınlanmış çalışmalarda daha uzun pulse genişliklerinin koyu cilt rengi için daha güvenli olduğu bildirilmiştir. Diğer taraftan, daha kısa pulse genişliği lazer epilasyon uygulamalarında daha efektif olabilir.

Spot büyüklüğü, ya da lazer ışını genişliği lazer epilasyon tedavisini etkiler. Teorik olarak, idel bir ışın genişliği hedef derinliğinin 4 katı olmalıdır. Lazer epilasyon tedavilerinde kullanılan lazer parmak boyutunda (8-18mm) yuvarlak bir spota sahiptirler. Daha büyük spot boyutları lazer epilasyon tedavisini daha hızlı ve daha efektif yapar.

Fluence, herhangi bir bölgeye geçebilen lazer enerji miktarı diğer önemli bir noktadır. Fluence, santimetrekare basina joule ile ölçülür. Saç – kıl foliküllerine kalıcı hasar verebilmek için bu yeterince yüksek bir değerde olmalıdır.

Tekrarlama sıklığı, kümülatif bir etkiye sahiptir. Bu etki termal relaksasyon zamanina bağlıdır. 2 ya da 3 pulse halinde şutlamak alanın ısınmasında hafif bir ilerlemeye neden olabilir. Bu da herbir lazer epilasyon uygulamasında tedavinin etkinliğini arttırabilir.

Epidermal soğutma, daha yüksek fluence uygulanabilmesine ve ağrı gibi yan etkilerin özellikle koyu cilt renginde azaltılmasına yarar sağlar. Soğutma amaçlı olarak 4 yöntem vardır:

– Clear jel: Genelde soğutur.
– Contact soğutma: Su sirkülasyonu ile soğutulan bir pencere ya da internal cryogen kullanılır.
– Cryogen sprey: Lazer pulse uygulamasının hemen öncesinde ya da sonrasında.
– Hava ile soğutma: 34 derecede soğuk hava.

Birçok tedavi yöntemi, 6 – 8 hatta bazen 12 saç türüne göre uzun dönem lazer epilasyon tedavisi (lazerli epilasyon) için geliştirilmiştir. Lazer epilasyon uygulamaları ile ilgili olarak daha başka çalısmaların da literatürde yer alması gerektiği bir gerçektir.

- Çocuk Cerrahisi Uzmanı

comment closed