Lazer Epilasyon Çeşitleri
Op. Dr. Ali GÜRTUNA On 2 Ara, 2012 At 04:51 PM | Kategori: Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon Çeşitleri
Lazer-epilasyon sisteminde kullanılan üç çeşit cihaz vardır. Bunlardan hangisinin size uygun olduğuna uzman doktorlar karar vermelidir. Lazer epilasyona doğru lazer tipi ile başlanması önemlidir. Epilasyondan beklenen başarı oranı bu sayede artar. Yan etki ihtimalide azalır. Bu cihazlar Diode lazerler, Alexandrite lazerler, NdYag lazerlerdir. Bunların hepsi de birbirinden farklıdır. Farklılık göstermelerinin sebebi ise her cihazın ışınlarının nanometre olarak adlandırılan dalga boylarının farklı olmasıdır.
Lazer Epilasyon Çeşitleri
Diode lazer epilasyon nedir?
Diode lazerler uzun zamandır dünyada yaygın olarak kullanılan epilasyon lazerleridir. Bu lazer ışınları teknik özellikleri nedeni ile alexandrite lazerlerden daha derine ilerler. Diode lazerlerin bu özellikleri sayesinde sırt, kol, omuz gibi derin yerleşimli kıllarda daha iyi sonuçlar elde edilir. Genel olarak diode lazer 810 manometre dalga boyuna sahip derin yerleşimli kıllarda uygulanan lazer epilasyon çeşididir.
Avantajları:

Diode lazer epilasyonlardan farklı olarak derine yerleşimli sırt, omuz, kol ve yüz kıllarında daha başarılı ve etkilidir.
Alexandrite lazer koyu cilt tiplerine uygulanamazken diode lazer epilasyon koyu cilt tiplerine uygulanabilmektedir.
Diode lazerler yine özel bölgelerden olan ve diğer lazerlerin yeterince başarı sağlayamadığı yüz bölgesinde de etkili ve başarılı epilasyon sağlar.
Diode lazerler esas olarak kalın tüylerde etkilidir.
Alexandrite lazer çeşidi ile giderilemeyen derin yerleşimli kıl problemlerinin giderilebiliyor olmasıdır.
Yüz bölgesi özellikle hormon duyarlı kıl yapısı nedeniyle diğer lazerlerin zayıf kaldığı bir bölgedir. Alexandrite lazerlerin yüz bölgesindeki olası komplikasyonu olan tüylerde ters etki ile artış bu lazer uygulamalarında görülmez
Diode lazerler tüm vücut bölgelerinde etkilidir. Bu lazerler alexandrite lazerden hafif daha ağrılı olduğundan genital bölge gibi hassasiyetin yüksek olduğu alanlarda alexandrite lazer varsa ve cilt tipi açıksa alexandrite lazer yeğlenebilir. Fakat özellikle alexandrite lazerlerin başarılı olamadıkları her durumda diode lazer tercih edilmeli denenmelidir. Bu nedenlerle bizce diode lazer bir lazer kliniğinde mutlaka bulunması gereken en önemli lazerdir.
Dezavantajı ise;
daha derine uygulanabiliyor olmasından dolayı alexandrite lazer uygulamasına göre ağrılı olmasıdır. Hormonsal nedenli tüylenmelerde de diode lazerleri önermekteyiz.
Alexandrite lazer epilasyon nedir?
Bu lazer sistemi sadece açık tenli kişilerde kullanılabilen bir lazer türüdür. Koltukaltı, bacak, bikini bölgelerde kullanılabilen bir lazer tipidir. Bu lazer sistemi özellikle yüz bölgesinde kullanılmamalıdır. Alexandrite lazerler eğer kişi açık cilt yapısına sahip ve koyu kalın kılları varsa ve genital, koltuk altı, bacak bölgesi yapılacaksa düşünülmelidir. Yoğun lazer kliniklerinde pratikliği nedeni ile bu bölgelerde alexandrite lazerler tercih edilmektedir. Cilt tipi açık bile olsa bu lazer tipini yüz, boyun, ense gibi bölgelerde alexandrite lazer kullanımını önermiyoruz.
Avantajları;
Hassas bölgelerde kullanılabiliyor olmasıdır
Ağrısının az olması hızlı ve pratik uygulanabiliyor olması seanstan sonra bölgedeki kılların hemen temizlenebilmesi
Genel anlamda 755 manometre dalga boyutundaki bu lazer çeşidinin deri içinde aldığı mesafenin az olması ve istenilen sonuçlara ulaşılabilmesi
Dezavantajları:
-Uzun zamandır kullanılan başarılı bir lazer olmasına karşın tüm bölgelerde ve tüm cilt tiplerinde kullanılamıyor olması bir dezavantajdır.Çünkü ters etki yaparak ince tüyleri arttırabilir ya da ince tüylerin terminal yani kalın kıllara dönüşmesine neden olabilir. Bu yan etkiye tıpta indüksiyon denmektedir.
-derin yerleşimli kıllarda etkili olamamasıdır.

Nd:yag lazer epilasyon nedir?

Bu lazer tipi teknik özellikleri nedeni ile en derine inen lazer tipi olarak bilinir. Bu uygulamada başarılı sonuçlar alınabilmesi için ve ağrının en aza indirgenebilmesi için epilasyon uygulanan bölgenin soğutulması ve ten rengine göre uygulama yapılması gerekmektedir. Lazer uygulanan bölgedeki soğutma işlemi sonucunda bölgede ağrının hissedilmemesi ve olumsuz sonuçlar doğabilmesini engellemek için yapılmaktadır. Dalga boyu en uzun olan epilasyon lazeridir. Bu nedenle kılın yapısında bulunan melanin ismindeki boya maddesine az tutunurNd:yag lazerlerin melanine tutunması nedeni ile melanin üzerinden etkisi yok denecek kadar azdır. Melanin tarafından az tutulması nd:yag lazerlerin epilasyon etkinliğini azaltır. Derine indiğinden dolayı nd:yag lazerler en ağrılı lazerdir. Birçok klinikte epilasyon için nd:yag lazere nadiren başvurulur
Avantajları;
Çok koyu tenlerde hatta zencilerde bile epilasyon amaçlı kullanılabilmektedir.
N:d: yag lazerler yüzeysel kılcal varislerin tedavisinde kullanılan en iyi lazerdir. Kılcal varislerdeki hemoglobin boya maddesine tutunur ve damarın yanmasına neden olur. Bu nedenle varis tedavisinde 5 mm’yi geçmeyen kılcal varislerin tedavisinde nd:yag lazerler tercih edilen lazerlerdir.
Yine nd:yag lazerlerin q swich tipleri kısa atımlar yaparak derideki derin yerleşimli lekelerin tedavisinde kullanılmaktadır.
Dezavantajları;
. en önemli özelliği diğer lazer epilasyon türlerine göre daha derin uygulanabiliyor olmasıdır. Daha derin uygulanabiliyor olması ağrı problemini arttırmaktadır.
. Bu lazer derine indiğinden epilasyon amaçlı kullanılırken yan etkiler açısından dikkat edilmesi gereken bir lazerdir.

- Çocuk Cerrahisi Uzmanı

comment closed