Çocuklarda inmemiş testis
Op. Dr. Ali GÜRTUNA On 18 Ara, 2011 At 07:58 PM | Kategori: Çocuk Cerrahisi, Pediatrik Endokrinoloji

Cinsiyet farklılaşma bozukluklarında ve bazı hormon anormalliklerinde yumurtaların yerine inmesinde de aksama olur. Bazen vücutta tespit edilebilir bir anormallik olmamasına rağmen erkek çocuğun yumurtaları yerine inmez, kasık kanalında veya karın içinde bulunur.

Zararı Ne
Yumurtaların normal gelişmesi ve vazife yapabilmesi için torbalarındaki normal yerinde bulunması gerekir. Kasık kanalında veya karın içinde kaldıklarında çalışmaları bozulur. Yerinde bulunmayan yumurtalarda sperm hücresi üretHemez. Yumurtaların erkeklik hormonu üretme kabiliyeti ise etkilenmez. Sperm üretme kabiliyetinin bozulması kısırlığa sebep olabilmektedir.Ayrıca, inmemiş yumurtalarda kanser gelişme riski normal inmiş yumurtaların 20 kat fazlasıdır.

Çocuklarda inmemiş testis

Tedavi Kaç Yaşında
Eskiden çocukların yumurtalarının 7 yaşına kadar yerine inebileceği ve nedenle tedavinin bu yaştan sonra yapılması gerektiğine inanılırdI. Ancak yapılan araştırmalar neticesinde tedavi zamanı 2 yaşa kadar indirilmiştir. Bu süre belki ilerde daha da erkenIere alınacaktır. Bugün için tedavinin 2 yaşına kadar tamamlanması gerektiği kabul edilmektedir. Bu yaştan sonra yumurtalarda kalıcı hasarlar oluşmaya başlar.

Sıklığı
Yeni doğan 100 erkek bebeğin yaklaşık birinde yumurtalar yerine inmemiştir. Erken doğan bebeklerde ise bu oran yüzde 3'tür. Ancak erken doğan bebeklerin bir kısmında, bebek büyüdükçe yumurtalar zamanla yerine inebilir. Bir yaşında, hem erken doğanlarda hem de normal zamanında doğanlarda hastalık oranı eşitlenir.

Anne-Baba 'ya Düşen
Anne-babanın çocuklarını muayene etmeleri yeterlidir. Muayene kolaydır. Torbaların içinde fındık büyüklüğünde yumurtalar kolaylıkla ele gelir. Eğer şüphelenilirse hemen bir hekime müracaat ederek çocuğun yumurtaları muayene ettirilmelidir.

Ne Yapılmalı?
Büluğ çağından sonra ve erişkinlikte yumurta yukarıda kalmışsa bu yumurtanın alınması gerekebilir. Her iki yumurta da yukarıda ise durum daha da hassaslaşmaktadır. Bu durumda, iki yumurtanın özellikleri ve genel yapıları ayrı ayrı değerlendirilir. Hasta 35 yaşın üzerindeyse herhangi bir tedavi yapılmamaktadır. Bu yaştan sonra sperm üretim kapasitesi yumurta aşağı indirilse de değişmez. Zaten yumurtada kanser gelişme riski de ameliyat riski kadar olduğu için ameliyat gerekmez.

Tedavi;
inmemiş yumurtalar ilaçlarla ve ameliyatla yerine in dirilmektedir. Hangi tedavi yönteminin kullanılması gerektiği konusunda çocuğun muayene bulguları çok önemlidir. İlaç tedavisinin başarısı düşük olmakla beraber, uygun durumlarda ameliyatı göze almak gerekir. ilaçla netice alınmayan hastalarda ameliyat şarttır.

Ameliyatta bulunarak normal yerine indirilir. Bu çocuklarda ek olarak fıtık bulunma olarak fıtık bulunma ihtimali de mevcuttur. Fıtık varsa aynı operasyonla tamir edilir. Eğer yumurta yerine indirilemeyecek kadar yukarıda ise veya yumurta işe yaramayacak kadar bozulmuşsa yumurtayı tamamen almak gerekebilir.

- Çocuk Cerrahisi Uzmanı

comment closed